Skupina Žabice
Kako razvijati čarobne umove?
Djetinjstvo, sjećate li se svog?
Djetinjstvo je posebno i čarobno vrijeme kada se dječji mozak ponaša poput spužve i kada učenje novih vještina može biti zabavno i lako.
Mozak se ne ispire, niti se ne prepuni
Dok je društvo nekoć dječji mozak smatralo statičnim i nepromjenjivim, danas ga stručnjaci vide kao krajnje dinamičan organ koji se hrani podražajima i iskustvima iz okruženja.
Poruka koja iz toga izranja jasna je: mozak sa svojom složenom arhitekturom i neograničenim potencijalom neprestano se mijenja pod utjecajem naših iskustava, ponajviše u djetinjstvu, ali i kasnije tijekom života.
Tako otkrivamo kako našoj djeci možemo pomoći da dosegnu najpotpuniji i najzdraviji mentalni rast, a to nas dovodi do spoznaje da obitelj i vrtić imaju u tome presudnu ulogu.
Znatiželjni su istraživači objasnili mnoge misterije iznikle iz jedne osnovne pojave, vanjski sloj mozga može rasti ako osoba živi u poticajnom okruženju, ali to se područje također može i smanjiti ako je okruženje dosadno ili nezahtjevno.
Posebnu važnost za cjeloviti razvoj djeteta ima prostorno i materijalno okruženje u vrtiću. Ne zovemo ga uzalud „Prostor kao treći odgojitelj“.
Prostorno materijalno okruženje u vrtiću ima poseban značaj u podršci razvoja djece u jasličkoj dobi. Kroz pažljivo osmišljene prostorije, koje nude raznovrsne i sigurne materijale i igračke, djeca imaju priliku istraživati, učiti i razvijati svoje sposobnosti. Ovako osmišljena okruženja potiču razvoj motoričkih vještina, kreativnost, socijalne interakcije i kognitivne sposobnosti pružajući tako osnovu za holistički razvoj djeteta.
Ono što preostaje mudrom roditelju ili učitelju koji se nada potaknuti najzdraviji mentalni razvoj svoga djeteta jest odabrati stjecanje pravoga iskustva u pravo vrijeme.
U romanu Charlesa Dickensa David Copperfield, gospođa Micawber prenosi mladom Davidu mudar savjet svoga oca: „Iskustvo čini“ izvrčući frazu rimskog povjesničara Tacita: „Experientia docet”. Svejedno nespretni iskaz gospođice Micawber je čudovišno i nesvjesno savršen opis naše suvremene priče o okriću. Jer kad se zađe u sve problematike mozga, iskustvo čini!
Ne treba novaca da bi se stvorila klima za rast začaranih umova. Potrebna je samo informacija, imaginacija, motivacija i nastojanje. Kada se jednom uspostavi navika aktivnog sudioništva, iskustvo će preuzeti vodstvo, a stimulirani će umovi na iznenađujuć i radostan način sami učiniti ostalo.
Marian Diamond i Janet Hopson
Odgojiteljica skupine Žabice Tea Kos
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.