Jelovnik
Tjedni jelovnik:
Proslave rođendana u vrtiću
Poštovani roditelji,
u vrtiću rođendane slavimo uz svježe voće i 100% prirodne sokove. Proslavom rođendana s voćem, djeci dajemo uvijek iznova priliku da upoznaju voće i nauče njegove karakteristike, što je važno ako želimo poticati stvaranje pozitivnih prehrambenih navika. Jela od voća djeca mogu vrlo lako pripremati sama ili uz našu malu pomoć, što proslavu čini zanimljivijom…
Izazovi u prehrani kod djece
Poštovani roditelji, ispod možete pregledati prezentacije stručnjaka Klinike za dječje bolesti Zagreb, koji su usko specijalizirani za rad s djecom koja imaju poteškoće ili poremećaje u prehrani. Prezentacije sadrže situacije s kojima se stručnjaci svakodnevno susreću, iskustva u radu s djecom i roditeljima te smjernice koje koriste kako bi djeci i roditeljima olakšali takve periode u životu.
Pročitajte:
Formula uspjeha
Hrana kao multisenzorno iskustvo
Izbirljivi jelci
Alergije na hranu
Predškolsko razdoblje je vrijeme intenzivnog rasta i razvoja djeteta. Stoga je važno znati što, kada, koliko i kako ponuditi djetetu kao dio pravilne prehrane.
Glavna vodilja u sastavljanju naših jelovnika su Prehrambeni standardi za planiranje prehrane djece u dječjem vrtiću – jelovnici i normativi.
U našem vrtiću koji pruža 10-satni program djeci su ponuđena 4 obroka. Prema potrebi za djecu koja dolaze jako rano u dežurstvo ponudi se mliječni doručak (mlijeko, petit keksi).
Raspored obroka za jaslice
- Za djecu koja dolaze vrlo rano prema potrebi priprema se mlijeko i petit keksi
- U 8 sati je doručak
- Oko pola 10 sati je svježe sezonsko voće
- U 11 sati je ručak
- Nakon spavanja, između 14 i 15 sati je poslijepodnevna užina
Raspored obroka za vrtić
malo je kasniji te izgleda ovako:
- Doručak između 8,15 i 8,30 sati
- Užina – svježe sezonsko voće – oko 9,30 sati
- Ručak – između 11,15 i 11,30 sati
- Poslijepodnevna užina – nakon spavanja između 14 i 14,30 sati
Poštujući različitost i posebne potrebe u prehrani jelovnici se prilagođavaju za svako dijete za koje nam roditelji ukažu da je to potrebno (npr. alergije, organski poremećaji, emocionalni poremećaji, i sl.). Prije samog upisa djeteta roditelji u razgovoru i upitniku koji ispunjavaju točno definiraju vrstu posebne potrebe za drugačijom prehranom ,a naša kuharica o tome dalje vodi brigu kod kuhanja, dok ravnateljica brine za nabavu namirnica koje su potrebne. U cijelom ovom procesu vrlo važna je sama suradnja roditelja i Vrtića.
Vrtić ima ugovor sa Zavodom za javno zdravstvo koji redovito uzima uzorke hrane kojima se analizira energetska vrijednost hrane, provjerava bakteriološka čistoća hrane, pribora kuhinje, uzimaju se brisevi ruku kuharice koja priprema hranu i sa zadovoljstvom možemo reći da su svi nalazi bili uvijek besprijekorni. I ono vrlo važno u današnje vrijeme – naš Vrtić je u sustavu HACCP.
U svom radu vezano za prehranu naročito se poklanja pažnja suradnji sa roditeljima kroz razne vidove: informativnim razgovorima, letcima, anketama o prehrambenim navikama djece, o zdravoj prehrani, sastancima na tu temu i sl.
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.